Jak dodać Google Analyticsa do strony?

Jak dodać Google Analitycsa do strony w WordPressie?

Korzystam z WordPressa, więc aby nie grzebać zbytnio w kodzie wybrałam wtyczkę, która ułatwi mi implementację Google Analyticsa. Najprostszą i najbardziej polecaną przeze mnie jest Analytics Code Integration.

Jak założyć konto w Analyticsie?

Należy utworzyć konto Google lub podpiąć GA do istniejącego konta. Następnie trzeba przejść na stronę https://analytics.google.com/ i dokonać rejestracji.

W kolejnym kroku trzeba wypełnić niezbędne dane: nazwę konta, nazwę witryny internetowej adres URL witryny, wybrać kategorię branży oraz strefę czasową raportowania.

Po wypełnieniu tych danych przechodzimy niżej w tym samym oknie i klikamy w przycisk „pobierz identyfikator śledzenia”.

Akceptujemy warunki Google, a następnie przechodzimy automatycznie do panelu, w którym możemy pobrać identyfikator śledzenia. Jeśli chcemy korzystać z wtyczki zapisujemy identyfikator śledzenia, który zaczyna się od liter UA.

To jeszcze nie wszystko. Teraz musimy połączyć Google Analytics z wtyczką lub wkleić kod na stronę. Ja wybrałam wtyczkę bo jest to łatwiejsze rozwiązanie dla osoby, która nie zna się na kodzie.

WordPress – Google Analytics

Wtyczkę do Google Analytics w WordPressie znajdziemy po przejściu do kokpitu, wybieramy „Wtyczki”.

Następnie wybieramy przycisk „dodaj wtyczkę”.

W wyszukiwarkę WordPressa wpisujemy Google Analytisc i szukamy interesującej nas wtyczki. Należy pamiętać, aby znaleźć taką, która ma dobre opinie i jest często aktualizowana. Ja wybrałam Analytics Code Integration i na niej pokażę dalsze kroki.

Następnie wracamy do kokpitu, wchodzimy w ustawienia i jeszcze raz szukamy naszej wtyczki.

Po kliknięciu we wskazane wpisujemy nasz identyfikator z konta Analyticsa (zaczynający się od UA-) i zapisujemy. Gotowe!

Aby sprawdzić czy wykonaliśmy wszystko poprawnie i czy Google Analytics w WordPress jest zainstalowany prawidłowo, ponownie wchodzimy na nasze konto. Wybieramy swoją witrynę z listy, a po lewej stronie wchodzimy w „czas rzeczywisty” oraz „przegląd”. Wtedy widzimy ruch „na żywo” na naszej stronie. Aby wywołać ruch najlepiej jest otworzyć stronę w innej przeglądarce lub w trybie incognito.

Napiszcie w komentarzach, czy informacja była przydatna. 

8 thoughts on “Jak dodać Google Analyticsa do strony?

  1. Opis bardzo dokładny i bardzo by mi się przydał ale już jestem po wszystkich tych czynnościach 😉
    natomiast tym którzy jeszcze nie zainstalowali polecam serdecznie 😀🔩

    1. Tutaj nie chodzi o osiągi, ale np. o sprawdzenie czy kierujesz wpisy do odpowiedniej grupy wiekowej, sprawdzenie czy ze strony głównej lub z postu osoby przechodzą na inne zakładki, możesz tam też sprawdzić ile średnio użytkownik podczas jednej sesji spędza czasu na blogu. Statystyki przydają się także, jeśli chcesz nawiązać współpracę z jakąś firmą lub zamieścić reklamy na swojej stronie. O korzyściach płynących z używania Google Analyticsa napiszę już niedługo 🙂 Zachęcam do przeczytania tego wpisu, a może się przekonasz do korzystania z GA ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *